סגנון עיצוב אפריקאי

כידוע, היבשת השחורה היא ביתו הקדמון של האדם. וזאת הסיבה לכך שהעיצוב האפריקאי הוא פופולרי הרבה מעבר ליבשת החמה. ליצור "אפריקה הקטנה" כל אחד יכול. העיקר – לא להגזים עם אביזרים שיכולים להפוך חלל מגורים למוזיאון אתנוגרפי. דינמיקה, ביטוי, צביעה נוצצת, על שלושת לווייתנים אלה עומד העולם של העיצוב האפריקאי. הקירות צבועים בגוונים של חרסית וחול, אדמה חרוכה, דשא יבש, ג 'ונגל עבה; כתמים של ארגמן, זהב, צבע ענבר. אפשר לצייר צלמיות של בעלי חיים מן החמשייה האפריקאית האגדית (פיל, קרנף, אריה, נמר ותאו), לצבוע את הקיר "בדמוי עור" של היפופוטם או תנין, לתת להם דפוס של אדמה סדוקה. רהיטים פרימיטיביים  וכבדים,עם ציור אופנתי. טקסטיל שמיועד לריפוד יהיה בהדפסים של "טורפים", והקישוט על הקירות יהיה של מסכות אפריקניות, צלחות עץ, דמויות של ג'ירפות ואנטילופות. מנורות קיר, עם אפקט של אש חיה. מדפים תלויים על החבלים, וילונות במבוק, כיסאות קש וזוג מחצלות ישלימו את הפנטזיה האפריקאית.

היסטוריית הסגנון

העושר של התרבות האפריקאית,  מסורות אמנותיות והאווירות המסתורית העוטפות את היבשת לאורך ההיסטוריה של האנושות, לא נעלמו מעיניהם של אמנים ומעצבים מאירופה. מוטיבים אפריקאים ניתן למצוא בשלושה סגנונות אירופיים של המאה העשרים: קולוניאלי, אתני וארט-דקו. אלמנטים הקשורים ביבשת זו נמצאים בקישוטים, בטקסטיל, בתפאורה. לתרבות הצפון אפריקאית הייתה השפעה רבה על אמנות עיצוב הפנים האירופית כבר במאות ה -17 וה -18. באזור גיאוגרפי זה היו הרבה מדינות חזקות ומיליטנטיות: אלג'יריה, מצרים, מרוקו, סודן, מאוריטניה. מאחורי השמות הללו יש כמה מאות שנים של היסטוריה, אשר שזורה בהיסטוריה האירופית. קודם כל, חלו שינויים בעיצוב דירות של אזרחי מדינות דרום אירופה. עיצוב הפנים שלהן הועשר על ידי שימוש במגוון עצום של קישוטים אפריקאים, צבעים רוויים, כמו גם השימוש בצורות אדריכליות קמורות, בשילוב עם מסורות של מדינות הים התיכון. במשך הזמן, בשל קשרים כלכליים ופוליטיים הדוקים עם אירואסיה, מסורותיה של צפון אפריקה נקלטו בשורשיהם מאירופאים ורוסים רבים. נכון לעכשיו, הזרמים הצפון אפריקאים הנפוצים ביותר הינם בסגנון מרוקאי ומצרי.

 

שמה

תכונות ייחודיות לסגנון

בעת בחירת חומרים, רהיטים ואביזרים עבור עיצוב פנים של הבית, יש לשים לב שתמצית ציורית של המסורת ופרימיטיביות גולמית אלו דברים שונים לחלוטין. לדוגמה, בפסל אפריקאי תמיד נעשה שימוש בדמות תלת מימדית, ובאירופה – דו מימדי. אמנות כיור ופיסול קיימת כמעט בכל הפרטים של הסגנון האפריקאי. בנוסף, נלקחו בחשבון ניואנסים כגון: שימוש בחומרים טבעיים ומספר וטקסטיל רב כמו גם בחירת צבעים מתאימים לרהיטים.

 

עיצוב בסגנון אפריקאי

ייחוס הסגנון לטבע

טבעיות של קווי המתאר, האלמנטים של  האווירה והאביזרים -כל אלה הם התכונה החשובה ביותר של הסגנון האפריקאי. זה לא אומר שבעלי הדירה שבחרו סגנון זה לעיצוב הדירה או הבית ידרשו להוציא תקציב גבוהה. אלמנטים מסוימים ניתן להחליף עם חומרים המדמים את החומר הטבעי. רהיטים מעץ שחור אפילו משפחות עמידות לא תמיד יוכלו להרשות לעצמם ומוצרי שנהב זה משהו שבכלל קשה למצוא בזמנינו. אבל בכל מה זמין, העדיפות תמיד תהיה להשתמש בחומרים הטבעיים בצורה רחבה בחלל ככל הניתן.

עיצוב בסגנון אפריקאי

על מנת להשיג את האפקט הרצוי, ניתן להשתמש לא רק בסוגי עץ יקרים של עץ או פריטים מסקרנים אחרים. כאן יש לשים לב לכל החומרים הקיימים בשפע בטבע. עיצוב טוב יחשב זה שיכיל: – מוצרים קרמיים; – פסלי חרס מחוספסים או חפצים של כלי שולחן דקורטיביים; – קליפת עץ (אידיאלי – בצורת בסיס עבור אמנות לקיר).

ריצפה

רצפת אבן היא לא רק מחווה לסגנון, אלא הוכתבה על ידי צורך. באקלים אפריקאי, הרצפה הקרה נועדה להפוך את השהייה בחלל חם וחנוק ליותר נעימה ונוחה. אך השימוש ברצפות אבן בעיצוב הפנים עלול להפוך את החלל לבלתי נעים וקריר. לכן, יש להתקין מערכת חימום תת קרקעית מתחת לכיסוי האבן. אופציה זו מתאימה יותר לחדרי אורחים (סלון), למסדרונות ולמטבחים, ולרצפה בחדרי השינה נעדיף בפתרון שהוא "חם" יותר וללא המערכת המדוברת -פשוט לחפות את הרצפה עם פרקט או רצפת במבוק המורכבת בצורת אריחים גדולים.

עיצוב בסגנון אפריקאי
עיצוב בסגנון אפריקאי

תקרה

כדי ליצור את האשליה של בית אפריקאי אמיתי, יש להשתמש באריחי במבוק מיוחדים לתקרה. הם מחוברים לארגז של התקרה המונמכת או מודבקים. לאוהבי המקוריות מומלץ לתקן כמה קורות עץ כהה באזור התקרה במרחק של 50-70 ס"מ אחד מהשני ובמרחק קטן מהתקרה עצמה. עליהם יונחו גבעולים ארוכים של קנים או במבוק. "לחיזוק" הסגנון האפריקאי ניתן להתקין על התקרה וילונות בסגנון כילה. שתי האופציות המוזכרות לעיל בעלות בידוד תרמו-אקוסטי אבל הסוג הזה של דקורציית תקרה הוא יקר יותר וקשה יותר לתחזוק. נהוג גם לצבוע את התקרה בצבע על בסיס מים על התקרה או להדביק עליו טפט רגיל.

 

קירות

האפשרות הפשוטה ביותר, ובעלת התוצאה החזותית הטובה ביותר, היא הטפט הרגיל על הקירות. העיצוב שלו, כאמור לעיל, אמור לדמות את התבנית פרווה של בעלי חיים האפריקאים או את עורם של דו-חיים. שילוב נהדר יהיה גם טפט רגיל עם פרחים. אלה השואפים לעיצוב הרגוע ביותר,ניתן פשוט לצבוע את הקירות בגוון חם בהיר או לבן.

עיצוב בסגנון אפריקאי

לאוהבי צבעים עשירים נמליץ לשקול אפשרויות כגון צביעת בצבעים גבול צבעוני או פינות קישוט גבולות עם קישוטים. את תחושת הנוכחות של אפריקה ניתן לשפר על ידי ציורי קירות עם דפוס שמדמה סדקים על הקרקע היבשה או ציור קווי המתאר של בעלי חיים. אבל לעשות כדור הארץ בסגנון עתיק ניתן באמצעות טיח דקורטיבי מיוחד, אשר ייראה אפילו יותר מרהיב. קטע של הקיר ניתן לקשט בעזרת טפט תמונות עם דפוס בעל נושא מסויים או טקסטיל מתאים עם קישוט מודפס.

עיצוב בסגנון אפריקאי

קירות חדרים עם לחות גבוהה (מטבח וחדר אמבטיה) נחפה בצורה הטובה ביותר עם פסיפס או אריח המדמה את עורם של זוחלים.

פלטת צבעים

סגנון אפריקאי מאופיין בגווני צבע מיוחדים מאוד. לעיצוב החדרים, נשתמש בצבעים חמים מתוך פלטת הצבעים הטבעיים בלבד. למרות העובדה שברחובות תמיד מזג אוויר חם, אפריקאים לא כמהים ליצור "אפקט קר" בעזרת גוונים המתאימים בביתם. להיפך, הם תמיד יקשטו את הצריפים והבתים שלהם בגוונים עסיסיים, חמים וטעימים: אדום, כתום, צהוב, אוקר-טרקוטה ושוקולד. החדות של הפרטים תושג באמצעות גווני תכלת רוויים, ואליהם נוסיף שחור פחם על מנת לייצר ניגודיות חזקה יותר. לא ניתן לוותר על צבע שחור אפילו כאשר נשתמש בגוונים רגילים בצבעי חול וזית לעיצוב החלל.

טקסטיל

עיצוב פנים בסגנון אפריקאי מחייב ריבוי טקסטיל בחלל. אלה יהיו שטיחים ססגוניים עם קישוטים יוצא דופן, וילונות, כמו כן גם בדים עם הדפס של פרווה בעלי חיים ועור של ה דו-חיים. עורות של בעלי חיים אפריקאים או בדים שמדמים עור יהיו מאוד פרקטיים וגם אסתטיים בעיצוב החלל בסגנון אפריקאי. הם יכולים לכסות את הרצפה, לקשט את הקירות, לשמש בתור כיסויי מיטה.

חלונות ניתן למסך באמצעות וילונות פשתן רולר או תריסי במבוק התואמים באופן מושלם את הריהוט האפריקאי בחדר. אופציה טובה לקישוט הרצפה יכולות להוות מחצלות ארוגות מסיבי קוקוס או דקל. המקום הטוב ביותר עבורן יהיה במרפסת, או ליד הכיסאות בסלון.

ריהוט

בסגנון אפריקאי נהוג להשתמש ברהיטים העשויים מעץ כהה טבעי או מוצרים נצרים (כיסאות, תיבות, שולחנות, וכו '). ריהוט ראטן המורכב ממספר קטן של פריטים הוא אפשרות האידיאלית לעיצוב החדר. בעיצוב האתני הריהוט צריך להיות מינימליסטי, ז"א רק מה שבאמת נחוץ.

אלנטים של דקור

עיצוב פנים בסגנון אפריקאי כרוך בשימוש בחפצים שונים של אמנות שימושית. לצורך הדגשת האסתטיות של היבשת החמה נשתמש בפסלונים של אנשים ובעלי חיים, מסכות טקסיות וכלי בית מעץ. לעיצוב חדר מרווח, נוכל להשתמש בקנקנים ואגרטלים גדולים, עם דפוס הנושאים מוטיבים אפריקאיים. לא נהוג כבר להשתמש כמו פעם בדחלילים או חיות ממולאות  חוץ ממקרה כשמדובר בביתו של הצייד.

אין להתייחס לרעיונות הנ"ל כאל חוקים הדורשים יישום קפדני. הם אמורים אך ורק להוות בסיס לעיצוב הבית ויש להתייחס להעדפות האישיות. כשמתחילים לעצב בית או דירה בסגנון אפריקאי, יש לזכור כי הוא אחד הזרמים הדינאמיים ביותר בתחום העיצוב. אין ספק שהפופולריות שלו רק תגדל, והסגנון עצמו כל הזמן ימשיך להתעשר ממגמות האופנה החדשות.

המחשה