סגנון עיצוב ערבי

הסגנון הערבי מגיע מאדריכלות האיסלאם שהחלה להופיע במזרח התיכון במאה ה-7 ומשם התפשטה לאפריקה בפרט ולעולם כולו.עיצוב חלל בסגנון הערבי מסמל על- יוקרת המזרח, אווירה נינוחה עם עושר של קשת הצבעים.דפוסים גיאומטריים אלגנטיים, קווים ועיצובים מורכבים בשימוש בכל מקום, מה שנותן לחדרים אסתטיקה מיוחדת. הסגנון מאופיין על ידי תאורה עשירה וקשת צבעים רחבה. ריהוט, יהיה בעיקר מעץ כהה, מעוטר בגילופים. פריטים שתמיד נראה בעיצוב הסגנון הערבי הם: שידות, הדומים, ספת נמוכות ומרופדות בבדים יפים ונעימים,שולחן נמוך, מיטה מתחת לכלה. הסגנון נותן אווירה אינטימית וסגורה ולכן תיכנוני חלל פתוחים אירופאיים אינם מתאימים לו.

תכונות הסגנון

  • הסגנון הערבי שונה מהותית משאר הסגנונות עקב במרכיב הדתי. הקוראן הקדוש מכניס איסורים לעיצוב הבית כגון: פסלים, ויצירות אומנות בדמויות של אנשים וחיות. לכן, כאשר מתחילים לעצב חלל משתמשים יותר בגרפיקה עם אלמנטים של פסיפס, דפוסים עם צורות וקווים גיאומטריים, קישוטים מתוחכמים ומורכבים והמוצלחים ביניהם נושא הפרחוניות.
  • חיפוי קירות מורכבים מריבועים, מעוניינים או צורות של משושה, אפילו שטיחים וחיפוי רצפה מצורות או קווים גיאומטריים. בחדר יש מרכז חלל מאוד מוגדר וגלוי לעין.
  • הצורות הגיאומטריות הכי פופולריות של הסיגנון הם ספרה וחצי ספרה ושילובם בתוך קונסטרוקציות מורכבות, כתוצאה מכך נוצרים קשתות יפות וגם פתחי חלונות מיוחדים ומלכותיים.
  • לפי המסורת הסגנון המערבי לא מקובלות דלתות רגילות. החלל מחולק על ידי וילונות, קשתות ועמודים נמוכים. הסגנון הערבי הוא אינטימי וסגור, ולכן לא נהוג לעצב חללים גדולים ופתוחים כפי שנעשה בעיצובים האירופאיים.

חומרים וגימורים

תקרה מעוטרת בציורים, מבנים הדרגתיים מעוצבים או בפנלים דקורטיביים. מרבים להשתמש בתקרות רב מפלסיות עם תאורה נסתרת או עם חיפוי פסיפס מובלטים.

קירות צובעים או מחפים עם טפטים. כאשר צובעים משתמשים בצבע אחד או שמורחים על טיח רטוב ליגטורה מזרחית מורכבת. הטפט צריך להיות בעל קישוט גיאומטרי או פרחוני המדמה בד.

רצפות יכולים להיות בעלי חיפוי אריחי קרמיקה או פסיפס. גודל האריח הוא בדרך כלל קטן, 10x10 ס"מ או אף קטן יותר. פתחי החלונות והדלתות נשתמש בעץ. מסגרות עשויות מקורות, תריסים מסורגים נותנים ביטוי מיוחד לחלל.

על מנת לחיות בבית מעוצב בסגנון ערבי אמיתי, אתה חייב להיות בעל השקפת עולם מיוחדת. המזרח- הוא אושר, קצב חיים רגוע, נוחות, מעבר איטי של זמן, מה שכמעט בלתי אפשרי בעולם המודרני. הסגנון הערבי בעיצוב החלל דורש כבוד, ויחס זהיר, הכנסה לחיים מסורות פילוסופיות ,דתיות ופולחנים.

קשת צבעים

עיצוב פנים בסגנון ערבי עשיר בגוונים. בתור צבעי רקע נבחר בצבעי פסטל, ולכן צבעי הטקסטיל ישולבו עם זהב, ברונזה, ירוקים, אזמרגד, גוונים כחולים, כחול, סגול, אדום, ארגמן, חום וצהוב. לצורך הבלטה והארה נשתמש בגוונים שחורים.

תאורה

עיצוב הפנים בסגנון ערבי מאופיין בתאורה עשירה: נברשות מחושלות גדולות, גופי תאורה שונים- מנורות קיר ומנורות שולחן ופמוטים. כל מקורות האור בעלי עיצוב מורכב והן מקרינות זוהר זהוב מסתורי, אשר מוסיף רוויה לצבעי הוילונות וטקסטיל בתוך החלל כולו. אור עמום, מפוזר מספק אווירה אינטימית; מנורות ארומטיות עם תבלינים מזרחיים ממלאות את האוויר בחדר בניחוחות מתוקים.

ריהוט

בחלל המעוצב לפי סגנון עיצוב הערבי אין כל כך הרבה ריהוט כפי שיכול שיהיה מקובל אצל האירופאים. במקום כיסאות, למשל, משתמשים בכריות. כורסאות, ספות נמוכות יהיו מכוסות בטקסטיל ססגוני עשוי סאטן.

מוצרי הפנים עשויים מעץ מלא, מעוטר עם גילוף ו שיבוץ. ביניהם ימצאו בהכרח: ספה נמוכה עם דרגש מרווח; ארונות נמוכים ולא מרווחים במיוחד; שידות שונות ומגוונות מעוטרות לעתים קרובות עם גילופים.

טקסטיל

החותם של עיצוב טקסטיל הוא בשפע כריות מושב הפזורים על הרצפה. העיצוב שלהם הוא ססגוני, אבל המוצרים הפופולריים ביותר מעוטרים עם קישוטים ופסים מזרחיים.

וילונות עשויים בדים יקרים: משי, אורגנזה, קטיפה: בורגונדי, כחול, זהב, גוונים ירוקים. אלמנט הכרחי של העיצוב הם שטיחים. הם מכסים את הרצפה, הקירות, הספות, אפילו שמים אחד על השני, פרושים או תלויים על כל משטח פנוי. צבעים מועדפים יהיו: אדום, זהב וצהוב צבעים.

אקססוריס

אילו עוד פריטים קטנים יש להוסיף כדי  שיתאמו לעיצוב החלל בסגנון הערבי? גופי תאורה- ימוקמו על הקירות, על השולחנות, וירדו עלינו מהתקרה. חומרי גלם שמהם יהיו עשויים הם: זכוכית צבעונית, מתכת פתוחה מאפשרת לראות איך האור נכנס ויוצא דרכה .

כלי בישול-יהיו עשויים מקרמיקה או מתכת – מחומרים אלה מייצרים ערכות לשתיית מים, יין, נרגילות וכלים לשטיפת ידיים כל אלה בדרך כלל יהוי מעוטרים או משובצים. מה שמאוד מדגיש את האווירה אלה הם אגרטלים, כלים, מגשי נחושת, נרגילה, כלי נגינה, שחמט, ספרים בכריכה עשירה, עבודות עץ וברזל יצוק.

המחשה: