סגנון עיצוב ארט-נובו

אם אתם אוהבי הנופים האקזוטיים של גוגן דיוקנאות המכשפים של ורובל, יופי הרפה של אלפונס מוצ'ה, נחלים ומפלים זורמים של בנייני גאודי, אז אתם בוודאות ממעריצי האסתטיקה הרכה של ארט-נובו. קווים בגימורים עדינים וקווים דמיוניים – הם העיקרון הבסיסי של סגנון זה. דלתות וחלונות, ארונות וקמינים מקבלים צורות של קשתות, קישוטי פרחים ממלאים את הקירות, המעקות, הרהיטים והוילונות הם פריט בלתי נפרד מהסגנון. ארט-נובו – טכניקה כל כך ציורית, במהותה ולכן אינה דורשת ריבוי פרטים. חלל שמעוצב בסגנון זה יהיה מעניין במיוחד לאנשים יוצא דופן, בעלי דימוי עצמי גבוהה וטעם משובח.

היסטוריית הסגנון

הסגנון הופיע לראשונה בשנת 1895 בגלריה בפריס, בה הציגו עבודות זכוכית,ויטראג' וגופי תאורה של האומנים המוכשרים ביותר.בעל החנות מבלי לחשוב פעמיים קרא לסוג הזה Art nouveau- אמנות חדשה. למעשה, לסגנון זה שמות שונים בעולם: ברוסיה- הוא ידוע בתור מודרן, אצל הגרמנים – Jugendstil, אצל תושבי ספרד – ליברטי, בארצות הברית קשור בקריירה של לואיס טיפאני,הצורף ומעצב, "אבי" המותג המפורסם עד היום. המגמה אופנתית כבשה את המזרח והמערב בשנים ספורות בלבד: אפשר להגיד שהמאה ה-XX נכנסה לבושה "בתלבושות מהודרות" של ארט נובו.

 

שמה של הזרם העיצובי הופיעה בקיץ 1925, בתערוכה "Internationale des Arts and Décoratifs et Industriels Modernes" שהתקיימה בעיר הבירה של צרפת, בה הוצגו ציורי קיר החדשניים ביותר, סרטים, פסלים ופריטי הבית. הסגנון איחד את הדברים האלה שמזכירים לנו מודרניות עם שילוב פונקציונליות והערך האמנותי, כמו גם את פתוס של הניאוקלסיציזם, אולם עדיין היה מאוד מקורי ביחד עם היסודות המאפיינים את העידן החדש.

תכונות ייחודיות לסגנון

קווים גליים וקווי מתאר מורכבים; קישוט בצורת צמחים מטפסים, קונכיות, נוצות טווס; צורות אסימטריות; קשתות ופתחים; ויטראז'ים; מדרגות.

קווים מעוקלים מתוחכמים, מעוקמים, הם העיקרון המרכזי של אמנות ארט נובו בעיצוב פנים. האיחוד של קירות מורכבים עם קשתות, כרכובים וילונות, ראשי מיטה ודלתות לארון גורמים אפילו לרהיטים כבדים, לקבל תחושה אוורירית וקלילה.

 

קישוט פרחים (ורדים, צמחים מטפסים, אירוסים, עלים מגולפים, ענבים), כמו כן גם דפוס בצורה של שפיריות וטווסים – הוא תנאי הכרחי בארט נובו. ציורי קיר מתוחכמים של פיליגרן, משתרעים על הקירות, זורחים מבעד למעקה, מתהדרים על גבי רהיטים ווילונות. את הצורות הגיאומטריות המודרניסטיים החשיבו בתור המשכיות של האדם, ואת הא-סימטריות בתור יליד הטבע. עד היום המעצבים תמימי דעים: לפחות אלמנט אחד בחלל חייב להיות מעוקל, א-סימטרי: פתח או קשת, גב ספה או קומודה.

 

אלמנט אהוב נוסף על הסגנון הוא הצורה הקשתית: צורה זו מקנים לדלתות וחלונות, ארונות וקמינים …

החדרים, כמו גם חלקי חדרים, צריכים ליצור חלל אחד, "להתמזג" זה לתוך זה – על מנת לקבל אפקט זה, משתמשים בפתחים וחצי פתחים, מעוטר עיטור מורכב וגחמני.

זוכרים ממה התחיל הסגנון? מויטראז 'בתעשייה, ולכן, ויטראז',זכוכית ופסיפס הם עוד אחת מיחודיות של ארט-נובו.

וכמו כן גם המדרגות. בתחילת המאה ה-XX התמקדו והדגישו בקפידה את גלי הצורות העגולות של המעקות. המדרגות בסגנון ארט נובו זוהי יצירת אומנות נפרדת ומיוחדת במינה: הם זולגים בצורה חיננית ומדהימה כאילו מובילים לשמים.

חומרים וגימורים

  • עץ עם גימור ייחודי
  • אבן ואריחים מאבן
  • מוצרים מחושלים
  • זכוכית צבעונית
  • בדים יקרים (ברוקד, קטיפה, אחרים)

ארט-נובו הוא שם נרדף לשיק אופנתי, עיצוב עם תקציב נמוך, סגנון זה אינו מאפשר. עץ משמש לא רק פרקט – אלא גם לחיפוי קירות ליצירת פתחים. אריחי אבן ניתן להשתמש במטבח, בחדר האמבטיה, וכמובן מתקבל בברכה רצפת עץ ש"זורמת" לתוך רצפת אבן.

 

הקומות התחתונות והעליונות מתחברות בצורה חלקה ככל האפשר, לרוב המדרגות יהיו מעט מעוקלות, בדומה לגבעול של פרח. וכמובן איך אפשר ללא מתכת, מחלקים מחושלים יהיו עשוים: מעקה, סולם, סורגים, אביזרים. פתחים וחלונות מעוקלים ניתן להשיג על ידי "משחק" עם טיח או עם קיר גבס. יש לזכור: בתוך הבית, המעוצב בסגנון ארט נובו לא יכולות להיות פינות חדות או קווים ישרים חדים. בכל מקום, שבו יגיעו קרני שמש, רצוי לבנות זכוכית צבעונית או וטראג' פשוטה: זה יכול להיות חלונות המפרץ, אלמנטים של מחיצות ואפילו דלתות של ארונות.

טקסטיל נבחר מונו או בעל דפוס הטבוע בסגנון: ורדים, חבצלות מים, פרפרים, שפיריות, תוכים … כל מה המודרניסטים האמינו שמסמל את האחדות של האדם והטבע.

ריהוט

עץ ,צורות מתוחכמות של שולחנות כתיבה, מזנונים, ארונות כל אלה הם "הפנים" של הסגנון. עם זאת, פריטים מסוימים יכולים להיות עשויים מזכוכית או אף ממתכת רכה ומכופפת. הכלל העיקרי: רהיטי ארט נובו תמיד יראו נראה כאילו קפואו בזמן ריקוד.

לגבי טקסטיל, לוילונות ניתן לתת מראה א-סימטרי. אם הוילונות יצרו אשליה של זכוכית כאילו הם מורכבים שברים רבים זה יהיה הכי מושלם.

גוונים,תאורה ופריטים

הצבעים השולטים זה צבעים טבעיים ורגועים: שוקולד, זית, טרקוטה, חול, אפור עם סגול או ורוד עם ברק. עם זאת, ניתן להכניס זריקות בהירות של צבע – לוחות צבעוניים, חלונות ויטראז ' ופסיפסים. כמו כל סגנון רטרו, ארט-נובו אינו משתלב  עם הלוגנים ולדים. התאורה צריכה להיות אינטימית: המקורות שלה הם גוונים מאט, אהילים, פמוטים מעודנים, מנורות רצפה בצורת חבצלות או צוואר הברבורים, וכמובן, מנורות טיפאני האגדי עם כובעים צבעוניים.

 

ארט נובו טכניקה כל כך ציורית, למעשה, אינה דורשת הרבה פרטים נוספים. כשמקשטים בית מעוטר חשוב לא להגזים עם אלמנטים עיצוביים. אגרטלים גדולים, ויטראז'ים, שעונים עתיקים, יצירות קיר של אמן אמיתי יתאימו לאווירה. רק כמה ניואנסים וינטאג '(צילום ישן או פמוט) ידגישו את ההיסטוריה של הסגנון, מקורותיה.

המחשה: