סגנון עיצוב אתני

דקור בסגנון אתני

סגנון עיצוב אתני הוא אחד ממגמות העיצוב הנפוצות ביותר- וזה לא מפתיע בכלל. כל אחד היה רוצה לצלול לתוך עולם הפאר של יוון העתיקה ולהרגיש אל שמימי שחי על האולימפוס! הסגנון האתני מגלם את הרגעים הטובים ביותר בתחום התרבות והאדריכלות של רומא העתיקה והלס. 

היסטוריה של סגנון מיוחד זה מצמיחה שורשים לעבר הרחוק של יוון העתיקה- הסגנון התחיל להתהוות במאה ה-6 לפני הספירה. היוונים והרומים ייחסו חשיבות גדולה לעיצוב הבתים שלהם תוך כדי הקפדה על כל הפרטים. אפילו היו מתכננים פרויקטים מיוחדים בהם נלקחו בחשבון כל הפרטים הקטנים ביותר של העיצוב מסוגי קישוטים דקורטיביים ועד סוגי הריפודים.

תכונות

חלונות גבוהים, חדרים מרווחים- הסגנון אוהב חללים מפוארים ולכן סגנון זה מתאים לבתים גדולים או וילות פרטיות.

הסגנון מתאפיין בקשתות, עמודים יווניים – אלו יכולים להיות עמודים תומכים או דקורטיביים. מטרת הסגנון האתני היא יצירת הרמוניה בין כל האלמנטים בחלל. אין כאן מקום לעומס פריטים דקורטיביים קטנים- יספיקו כמה אמפורות, פסלונים וציורי קיר. קשת הצבעים הצבעונית מכילה צבעים בהירים: כחול, ירוק, אדום, זהב, צהוב, שחור ושנהב.

עיצוב סלון בסגנון אתני
סלון בסגנון עיצוב אתני

חומרים וגימורים

בסגנון האתני העתיק נעדיף להשתמש רק בחומרים טבעיים- אבן, עץ, חרסינה, גבס, שנהב, שיש, טקסטיל באיכות גבוהה, עדיפות לפשתן או משי. כמובן שלעצב חלל שלם רק מחומרים טבעיים יהיה עסק יקר.

עיצוב אמבטיה בסגנון אתני
עיצוב פינת תה בסגנון אתני
עיצוב פינת טלויזיה בסגנון אתני

אך ניקח בחשבון שלא כל אחד יכול להרשות לעצמו עמודים משיש. ולכן, כיום על מנת לעצב חלל בסגנון אתני ברוב המקרים נשתמש בחומרים מלאכותיים, המדמים את הגימורים של החומרים הטבעיים-קיר גבס או פוליאוריטן.לגימור קירות נעדיף טיח או צבע קירות בגוון קרמל, זהב, חול או גוון זית. בגוונים אלו היו משתמשים לעיתים קרובות לעיצוב פנים ביוון העתיקה.תכונה מבדילה נוספת של הסיגנון נחשבים פרסקאות או ציורי קיר המתארים סצנות שונות מההיסטוריה היוונית.כמובן ציור בסגנון פרסקאות שייך לעבר ולכן על מנת לפשט את העיצוב נוכל להחליפם עם ציורים יפים בעלי מסגרות מוזהבות.

ריהוט

כאשר מעצבים בסגנון האתני יש לתת דגש לרהיטים.נעדיף לבחור רהיטים מעץ טבעי, מעוטר בגילופים.פריט חשוב ומרכזי בחל הסלון (חדר אירוח)הוא כמובן השולחן, רגלי השולחן בעלי צורת כף רגל של חיה.ביוון העתיקה נהגו להשתמש יותר בשולחנות עם רגל אחת או ארבעה רגליים מגולפות.

עיצוב פינת ישיבה בסגנון אתני

שידות עץ מגולפות וספריות המכילות את כל הדברים הדרושים מושלמים בסגנון עתיק. זוהר מיוחד תוסיף תיבת עץ יפה עם גילוף או שיבוץ, אשר משמשת לדקורטיביה בלבד. במקום מיוחד ברהיטים עתיקים זכו כסאות וכורסאות עם רגליים בעלות צורות מיוחדות, באינטרפרטציה המודרנית של הסגנון העתיק.

ריהוט סלון בעיצוב אימפריאלי

דקור והפרטים הקטנים

חלונות גבוהים-תכונה אופיינית של הסגנון האתני בעיצוב חלל הפנים. לעיטור שלהם הכי טוב לבחור וילונות מבדים כבדים עד הרצפה עם קיפולים. הם יהוו קישוטים הורמונים על כל החלל הגדול של החדר עם חלונות גבוהים. הקישוט המושלם לעיצוב החלל בסגנון היווני העתיק יהיו פסלים יפים, אגרטלים מקרמיקה ופסלונים, וגם תמונות מסגרות מוזהבות.

דקור של חדר בסגנון אתני

נדיר מאוד שנשתמש בשטיחים, מכיוון שיש לשים דגש עם עיצוב חיפוי רצפה מחומרים טבעיים.

כמו כן פתרון מושלם יהיה לעצב את החלל מפסלי השיש, חצי גוף, אגרטלים עדינים וגבוהים רצפתיים, מזרקות מלאכותיות, גופי תאורה בצורת לפידים ידגישו בצורה הרמונית את רוח הלס.

המחשה