האם אפשר לעצב את המטבח עץ מושלם?

עיצוב מטבח עץ שחור

כאשר אנחנו ניגשים לעצב את מטבח עץ מושלם, חשוב לזכור שמטבח מהווה את אחד החדרים הכי מרכזיים של הבית, ואם אפשר לומר, ברוב המקרים את החדר המרכזי ביותר. בחדר זה בני הבית מבלים את רוב שעות היום. אם זה בבוקר, לצורך הכנת אוכל לילדים לבתי הספר, אם זה בשעות הצהריים, לארוחת צהריים חמה עם הילדים, ארוחת ערב משפחתית סביב שולחן אחד, קבלת אורחים, או סתם שיחות חשובות וקבלת החלטות. ולכן חשוב מאוד שחדר זה יהיה מעוצב בצורה הנכונה ביותר, שיהיה נעים לשהות בו, שיהיה פונקציונלי, שהצבעים שלו יעבירו את התחושות הנכונות כאשר אנחנו שוהים בו. אז כפי שאתם יודעים, נקודת ההתחלה של תכנון המטבח מתחילה תמיד בגודל השטח שמוקצה עבורו ואופן החלוקה שלו – האם רק בתור שטח עבודה ואחסון, או גם בתור פינת אוכל? החלל אמור להתחלק בצורה נכונה – הן ויזואלית והן פונקציונלית. הקירבה לכל מקום מכל מקום.

תכנון כמות משטחי השיש במטבח:

זיכרו! השיש יתחבר ויותאם לצבע של הארונות שבחרנו, רק בסוף תהליך תכנון המטבח. ולכן, חשוב מאוד שהוא יתאים לסגנון הארונות – גם בצבע, וגם בדוגמא שתהיה עליו.

תכנון המיקום של כיריים, כיור, ומקרר צריך להעשות בתוך משולש הזהב. הכוונה היא ששלוש הפונקציות הכי שכיחות בשימוש צריכות להיות בקודקודים של המשולש, זאת על מנת שנוכל להתנהל ולהרגיש בצורה נכונה במטבח. חשוב מאוד לזכור פרט זה כאשר אתם מתכננים מטבח חדש. דבר נוסף שחשוב לא פחות, הוא להשאיר מספיק משטחי עבודה, ז"א תכננו את המטבח כך שתמיד יישארו לפחות 60 ס"מ שיש ליד הכיור, על מנת להניח עליו את הכלים לייבוש, או את הפירות והירקות ששטפתם. תכננו לפחות 60 ס"מ שיש ליד הכיריים, על מנת להניח עליו את הסירים והמחבתות עם האוכל שזה עתה בישלתם. ובמידה ויש עוד מקום, מומלץ להכפיל את משטחי העבודה שתיארתי לעיל ואף לעשות 60 ס"מ שיש משני צידי הכיריים והכיור.

אם המטבח מאפשר זאת, כדאי לעשות משטח עבודה אחד ארוך של 1.20/1.80 ס"מ שיאפשר הכנה יעילה של מאכלים כמו: שניצלים (שמצריכים קערה עם ביצים, קערה עם פירורי לחם, ועוד אזור שבו מונחים כל השניצלים המתובלים).

תכנון הנגרות והאחסון במטבח:

גם תכנון נכון של מגירות וארונות יעזרו לייעל את עבודתכם במטבח ולצמצם את ההתרוצצויות מקצה לקצה, בחיפוש אחד הכלים הנחוצים. מומלץ לשים את המדיח בצידו האחד של הכיור (מניסיון שלי מצידו השמאלי) , הקירבה לכיור מאפשרת לפנות כלים בצורה נוחה ומהירה מהכיור למדיח ללא צורך בפעולות מיותרות. מתחת לכיור כמובן יהיה נוח לאחסן את כל המוצרים המשלימים של המדיח, קפסולות, חומר הברקה, מלח, וכמובן למקם שם את הפח.

מגירות: על מנת שתהיה גישה מהירה ונוחה לכלים בזמן הכנת האוכל, הייתי ממליצה למקם מגירה נשלפת גדולה מתחת לכיריים ובה לאחסן כפות בחישה, מזלגות, סכינים למריחה, כפות וכפיות. וכך תמיד כאשר אתם צריכים לבחוש, לטעום או להפוך את האוכל – כל כלי העזר יהיו ממש במרחק נגיעה.

מתחת למשטח עבודה שעל השיש (בצד הימני של הכיריים), הייתי ממליצה לתכנן מגירה גדולה נוספת  ובה לאחסן, סכיני חיתוך חדים, סכיני חיתוך לבשר, סכיני חיתוך לדג, סכיני חיתוך ללחם וכפות גדולות. במידה והמקום מאפשר לכם, כדאי לעשות יחידה נשלפת נוספת של 15-20 ס"מ שמיועדת בדרך כלל לבקבוקי סויה, שמן, ורטבים למיניהם. זאת בין שתי המגירות שתיארתי לעיל. בנוסף, ביחידה זו תוכלו לאחסן גם את קרשי החיתוך.

מתחת למגירה, אני ממליצה (וזאת דעתי האישית בתור אמא שמכינה הרבה אוכל) לשים עוד 2 מגירות נשלפות עמוקות יותר לאחסון סירים ומחבתות, קופסאות אחסון וכל מה שאתם צריכים כדי להכין אוכל או לאחסן אוכל בתוכו. במידה ואינכם אוהבים הרבה מגירות, אז גם  ארונית עם מדף תתאים למטרה. אולם מניסיון אישי, הרבה יותר כיף כאשר המגירה נשלפת ומאפשר לראות בה את כל התכולה, והכל קל לשליפה. זאת לעומת מדף, שמצריך להתכופף ולהזיז כמה סירים לפני שמגיעים לקופסא האחת אותה חיפשנו.

קיר גבוהים: כמובן, שאין אף מטבח ללא קיר גבוהים. הוא מכיל בתוכו את התנור והמיקרוגל, את המקרר, את המזווה, ועוד תאי אחסון אחרים. כמות האחסון היא די גדולה והוא הופך להיות די מסיבי. אם שאר המטבח יכול להיות ללא ארונות תלויים, אז במקרה של קיר גבוהים הארונות שלו יגיעו עד התיקרה . לכן, אני מציעה, לתכנן את המטבח בצורה כזאת שקיר הגבוהים נמצא בצד, ואינו בולט לעין ולא יוצר עומס של רהיטים בכל במטבח. הכי כיף להיכנס למטבח פתוח ומרווח. במידה ותעקבו אחר ההמלצות שלי, תוכלי להשיג את האפקט הזה.

סגנונות עיצוב ופינישים של המטבח:

חיבור בין סגנונות: חשוב מאוד לזכור שאם המטבח שלכם נמצא בקרבת הסלון, יש להתייחס לסגנון שבו עיצבתם את הסלון, וליצור אחידות בין הסגנונות של המטבח והסלון, על מנת שתהיה הרמוניה בין שני החללים. אחרת הם ייראו מנוכרים אחד לשני, וחוסר האיזון הזה לא יאפשר את האווירה הנעימה, אותה אנחנו רוצים ליצור בחלל המטבח.

אם אנחנו מדברים על פינישים למטבח, בין אם אתם מתכננים מטבח חדש או משדרגים מטבח קיים, יש לזכור שצבע הארונות והידיות הם שחקנים ראשיים שאחראים על מצב הרוח שלנו במטבח.

צבע המטבח: כשתגיעו לחנות כדי להזמין מטבח חדש, חישבו היטב לאילו צבעים אתם מתחברים ומה העין שלכם אוהבת. זכרו! מטבח מחליפים אחת ל-10-15 שנה, ולכן חשוב להיות שלמים עם הבחירה. אל תפחדו לבחור צבעים אחרים חוץ מלבן, כך תוכלי לייצר מטבח שונה מאחרים, שמותאם לטעמכם האישי.

ידיות: לא פחות חשוב עיצוב הידיות, בין אם הן שקועות בארונות, חיצוניות לארונות, צבען, צורתן, ואורכן. האם יתרכזו בשליש העליון של הארונית, האם במרכז הארונית. פרטים שנראים לנו שוליים, ישחקו תפקיד מאוד חשוב כאשר המטבח יהיה מוכן.

חידוש מטבח קיים:

אם אתם מתכננים לחדש מטבח – אין זה אומר שאתם נכנסים עכשיו להוצאות כבדות וזמני ביצוע ארוכים. חידוש מטבח ניתן לעשות בקלות ע"י החלפת ידיות, צביעת דלתות קיימות או החלפת דלתות לחדשות לגמרי, הדבקת חיפוי קיר חדש, החלפת מנורות, קניית שולחן וכיסאות אוכל חדשים. אם הלכתם לאיבוד, מומחה להום סטיילינג יוכל לסייע לכם בבחירת הפריטים הללו.

חיפוי קיר במטבח:

עוד פיניש לא פחות חשוב הוא חיפוי הקיר, שאנחנו בוחרים לשים בין ארונות המטבח לבין השיש. פריט זה לא רק אסתטי, אלא תפקידו גם להגן על הקירות מלכלוך ולאפשר תחזוקה קלה לאחר הכנת האוכל. קיימים סוגי חיפויים שונים: חיפוי קרמיקה, גרניט פורצלן, זכוכית, אבן טבעית, בריקים, שיש וחיפוי עץ. הנפוצים ביותר הם: אריחים או חיפוי זכוכית.

אריחים:

יתרונות-

 1. סוגים- חלקים או מצוירים/מעוטרים.
 2. מגוון רחב של צורות גיאומטריות– מלבן, ריבוע, מעוין, משושה, משולש, חצי עיגול, אריחים צורניים ועוד.
 3. גדלים– גדולים, קטנים.

חסרונות-

 1. לכלוך- כניסת לכלוך לרובה בין האריחים.
 2. עלויות נוספות- מצריך עלות נוספת של רצף שיתקין אותם על הקיר.
 3. שחיקה מהירה.

חיפוי מזכוכית:

אני אישית התאהבתי בסוג חיפוי זה, ויתרונותיו בעיני מובהקים ביותר.

יתרונות-

  1. הדפסה– ניתן לעשות עליו כל הדפסה שעולה בדמיונכם או להיעזר במאגרים שמוכרים תמונות ולבחור מהמגוון שהם מציעים.
  2. הגנה– החיפוי חסין לאש, ומגן על הקירות.
  3. עיצוב– העיצוב הוא מודרני מקורי ויוצא דופן.
  4. הארכת שנות המטבח– באמצעות ההגנה שמספקת הזכוכיות ניתן ליהנות ממטבח תקין ואיכותי למשך שנים.

חסרונות-

 1. גודל– יש הגבלה של גודל שאותו ניתן לייצר בחתיכה אחת ולכן מצריך חיבור של כמה חתיכות אחת ליד השנייה.

חיפוי זכוכית בהחלט יכול לשדרג לכם את הנראות של כל המטבח, בין אם קניתם מטבח חדש ובין אם אתם מעוניינים שדרוג מטבח קיים. זכרו! חיפוי זכוכית ניתן להדביק גם על אריחים קיימים במטבח.

לסיכום, מטבח הוא חדר חשוב בחלל ואם תיקחו בחשבון את כל הטיפים שלי, תקבלו את המטבח הכי יפה, הכי חדשני והכי נוח לתפעול.

אם לאחר קריאת המאמר, הבנת שהינך זקוק לסיוע וייעוץ מקצועי, תוכלו ליצור עימי קשר.

“כל הזכויות שמורות”