עיצוב ודקור הבית ע"י צבע וחיפויים

ברגע שקיבלת החלטה לעשות עיצוב ודקור הבית, עליך להבין שלעיצוב פנים רבות.

עיצוב הבית יכול להיות גלובלי – כרוך בתכנון מחדש של חלוקת הבית, הזזת  ו/או שבירת קירות, שינוי ו/או הוספה של נקודות חשמל ,שינוי ו/או העברה של אינסטלציה ועוד. שינויים אלה דורשים תקציבים גדולים ועזרה של אדריכל או מעצב פנים.

עיצוב הבית יכול להיות גם מינורי – כרוך בקניית תכולת בית חדשה לגמרי, שינוי מיקומי הרהיטים הקיימים, הוספת אקססוריס או שינוי מעטפת הבית. העלויות של שינויים אלו יהיו הרבה יותר נמוכות. ברוב המקרים תוכל לעשות אותם לבדך או להיעזר במומחה הום סטיילינג, שיעזור לך להרכיב את הפאזל של כל הבית בצורה מושלמת ומותאמת אישית.

במאמר זה אני אתמקד בשדרוג המעטפת של הבית – צבע וחיפויים.

בית אפשר לדמות לבנאדם. הרי תסכים, שכל בני האדם שונים במראה שלהם, לכל אחד יש שיער שונה: בצבע, באורך, בטקסטורה. עור שונה: בגוון, במרקם. מבנה גוף: רזה או מלא ועוד סימני זיהוי כאלה ואחרים שמבדילים בני אדם אחד מהשני.

אך מה שמאחד את כל האנשים, אלה האיברים שנמצאים בגוף האדם. איברים פנימיים שמניעים אותך, שמאפשרים לך לתפקד, שמזרימים דם לגוף שלך, שגורמים לך לחשוב, שגורמים לך ללכת, שגורמים לך לאהוב .

באופן זהה לבנאדם, ניתן להסתכל על בית. בתים הם שונים: בית בסגנון מודרני, עם ספת "ר" אפורה ולאקונית, בית בסגנון כפרי עם פריטים עשויים בעבודות יד, בית בסגנון יווני עם אלמנטים של ים כחול או בית בסגנון מינימליסטי עם קווים נקיים ופשוטים.

אך מה שהופך את כל הדירות לבתים, אלה האלמנטים שמרכיבים אותם ("האברים הפנימיים"). אני מדברת על הדקור הפנימי, אשר גורם לבית להיות ביתי, חמים ונעים. הדקור גורם לך לרצות לשהות בבית שעות על גבי שעות, נותן תחושת אסתטיקה והרמוניה.

אני מדברת על האלמנטים הבאים: קירות, הריצפה והתקרה של הבית.

לכל אחד מהאלמנטים הבסיסיים האלה יש מגוון רחב של חומרים שעשויים להוות את המפתח לביתיות שעליה דיברתי קודם לכן. לאורך המאמר אציג אפשרויות רבות לאלמנטים אלה. וברגע שתיישם לפחות אחד מהם תקבל אפקט וואו!

תחילה אדבר על התקרה בבית, למרות שבוודאי תשאל את עצמך, למה אני צריך להתייחס לתקרה? אדגיש ואומר שבדקור כל אלמנט עיצובי הוא חשוב. ואם לא תתייחס אליו, לא תוכל להכין את המעטפת של הבית לקבלת ריהוט, ולקבל את התמונה המושלמת והמלאה שרצינו.

תקרה:

צבע רגיל או בעל טקסטורה

לגבי צביעת תקרה אין הרבה מה להרחיב. פשוט בוחרים צבע שמתאים לחלל החדר ולטעמך האישי וצובעים. שים לב: במידה ואתה בוחר בצבע בעל טקסטורה, מומלץ לקרוא את ההנחיות לצביעה או לחילופין להזמין בעל מקצוע.טמבור מציעה מגוון רחב מאוד של פלטות צבעים וטקסטורות לכל סוגי הבית.

טפטים מודפסים

אין גבול לדמיון מבחינת הדוגמאות שאפשר לעשות. הכי חשוב זה למצוא חברה שמתמחה בהדפסה באיכות גבוהה. צורה כזאת של עיצוב תקרה יכולה בהחלט להתאים לחדרי ילדים. בחדר ילדים אפשר להזמין הדפס עם גיבורי הסרט המצויר שהילד/ה אוהבים מה שישלים את המראה הסופי לצד הקירות.

טפט מודפס על התקרה עובר לקיר

תקרה מתוחה

חשוב לציין שתקרה כזאת דורשת הכנה של פרופילי אלומיניום על הקירות לפני ההתקנה. היתרונות של תקרה מתוחה הם רבים ומובהקים: תקרה מתוחה אינה דורשת תחזוקה, שומרת על איכות וצבע, ניתן להסתיר באמצעותה פגמי בנייה, היא עמידה בפני נזילות, אנטי בקטריאלית, דוחה אבק ולא סופגת ריחות. תקרה מתוחה יכולה להיות חלקה, מודפסת, עם אפקט מט או מבריקה. רמת גימור ואסתטיות שמציעה תקרה מתוחה היא מן הגבוהות ביותר.

תקרה מתוחה לבנה

דקור ע"י פרופילים דקורטיביים/רוזטות

פרופילים דקורטיביים כגון: קרניזים דקורטיביים, קרניזים בין תקרה לקיר, פרופילי תאורה, עשויים מפוליאוריטן (פוליאוריטן מוקצף הינו חומר איכותי ועמיד לאורך זמן ואף מבודד מים, מצופה בפריימר לבן). כמו כן קיימים גם עיטורים מיוחדים כגון: רוזטות, דומים, כרכובים, שעשויים מפוליסטרין (קלקר דחוס באיכות מעולה שמיובא מחו"ל).

עיצוב תקרה עם פרופילים דקורטיביים

חיפוי זכוכית

חיפוי תקרת זכוכית מעשיר את חלל התקרה ע"י מגוון רחב של אפשרויות, בהן זכוכיות שקופות, צבעוניות וגם מודפסות. עם אלה ניתן אף לשלב תאורת לד פנימית המעניקה משחקי אור בחלל החדר.

תקרה מזכוכית

ככל שתדאג להתייחס לכל אלמנט בכבוד המגיע לו, תקבל את התוצאה הנחשקת לביתך. בית עם חמימות, ביתיות, הרמוניה ואסתטיקה.

קירות:

כמובן שעיצוב קירות זהו הנושא הכי קרוב לליבם של אנשים. אתה רגיל שקירות זוכים תמיד לתשומת לב וברוב המקרים תבחר לצבוע אותם פשוט בלבן. אך בהחלט זהו אינו הפתרון היחידי לדקור של קירות.

סוגי דקור של קירות:

צבע רגיל או בעל טקסטורה

לגבי צביעת קירות אין הרבה מה להרחיב. פשוט בוחרים צבע שמתאים לחלל החדר ולטעמך האישי וצובעים. שים לב כי במידה ואתה בוחר בצבע בעל טקסטורה, מומלץ לקרוא את ההנחיות לצביעה או לחילופין להזמין בעל מקצוע. טמבור מציעה מגוון רחב מאוד של פלטות צבעים וטקסטורות לכל סוגי הצבע לקירות פנים.

קיר מעויינים צבעוני

חיפוי ע"י טפטים 

טפטים אולי לא נראים לך כפתרון הכי טרנדי, אך תתפלא כמה שהמצב הפוך לגמרי ממה שחשבת. דווקא באמצעות חיפוי בטפטים ניתן ליצור קירות כוח מיוחדים בכל חלל. באופן כזה שכל מי שיכנס לחלל, העין אוטומטית תימשך לעבר הקיר עם הטפט ותיתן אפקט של וואו לכל החלל.

חיפוי קיר טפט דמוי שיש צבעוני

חיפוי ע"י זכוכית 

כפי שכתבתי במאמר שלי על עיצוב המטבח המושלם, אחת האופציות לחיפוי קירות מטבח היא ע"י זכוכית, והאופציה הזאת קיימת גם עבור הקירות בבית. כל קיר בביתך ניתן לחפות באמצעות זכוכית. זו יכולה להיות זכוכית חלקה או מודפסת. ההדפסה יכולה להיות ממאגר תמונות או אפילו אילוסטרציה של תמונה משפחתית. הזכוכית יכולה להיות מט או מבריקה. האפקט של זכוכית נותן שואו של וואו כשנכנסים לחלל. אני לא אומרת לך עכשיו לחפות את כל קירות הבית עם זכוכית, או להשתמש בה בכל חדר. אך בהחלט אוכל להמליץ לך להשתמש בה בסלון, אם יש לך קיר גדול וארוך. חיפוי קיר זה באמצעות זכוכית בהחלט יביא לאפקט הרצוי. אגב במידה ואתה אוהב מראה נקי באזור הטלוויזיה, ניתן בהחלט לעשות חיפוי קיר פלזמה. באופן כזה, כאשר אתה לא צופה בה, מה שנראה לעין זוהי זכוכית דקורטיבית ורק כאשר אתה מדליק את הטלוויזיה, היא "נגלית לעיניך". מאחורי הזכוכית ניתן להסתיר את כל הכבלים והחיבורים של הטלוויזיה ומתקבל מראה נקי על הקיר. זהו פתרון מושלם למי שאוהב מינימליזם.

 

חיפוי קיר פלזמה

חיפוי ע"י עץ

חיפוי ע"י עץ דומה במהותו לחיפוי ע"י זכוכית. אתה בוחר את צבע העץ הרצוי, כך שיתאים לחיפוי הקירות, ובוחר על איזה קיר לעשות אותו. קיר עם חיפוי עץ יכול להיות הקיר בפינת האוכל, או הקיר של הטלוויזיה או הקיר של המיטה בחדר שינה. כל אחת מהאופציות תיתן לך את אפקט וואו רצוי.

חיפוי קיר עץ

חיפוי ע"י בטון אדריכלי 

חיפוי קיר מודרני, אשר הפך לפופולרי מאוד לאחרונה, הוא חיפוי באמצעות אריחי בטון אדריכלי מעוצבים. האריחים עמידים בכל מזג אוויר וחסינים מפני אש.

חיפוי בטון אדריכלי

חיפויים מעוצבים תלת ממד

חיפוי קיר זה יכול להגיע במרקמים שונים וכמו כן ניתן גם לצבוע אותם. החיפוי עשוי מחומר פולימרי והינו בעל משקל קל. ביכולתו לשדרג כל קיר ישן, פגום וחסר חיים ולהפוך אותו למעניין, דינמי ומתוחכם. כמו כן, הוא נותן אקוסטיקה טובה, ויכול להתאים לחדרים בהם רוצים לעשות סטודיו הקלטות, חדר קולנוע, סטודיו ריקודים, או כל מקום שבו רוצים לקבל שמע טוב. החיפוי ניתן להתקנה עצמית.

חיפוי קיר תלת מימד

דקור ע"י פרופילים דקורטיביים 

פרופילים דקורטיביים כגון: פינות לסרגלים, מסגרות לדלתות וספריות, עמודים דקורטיביים, עמודי חופה, עמודים שטוחים. הפרופילים הללו מיועדים לקירות ועשויים מפוליאוריטן (פוליאוריטן מוקצף הינו חומר איכותי ועמיד לאורך זמן ואף מבודד מים, מצופה בפריימר לבן).

סוג נוסף של פרופיל הוא פסי הפרדה לעיצוב קירות בחדרי ילדים, שעשויים מפולימר (חומר קשיח במיוחד, עמיד וחזק לאורך זמן).

דקור קירות ע"י פרופילים דקורטיביים

ריצפה

כפי שאתה בטח רגיל, ריצפה בדרך כלל זוכה למלוא תשומת הלב. על הריצפה אתה כל הזמן הולך, מנקה, אתה רואה אותה תמיד מול העיניים ולכן זהו אלמנט חשוב מאוד בעיצוב הבית, שאין להתעלם ממנו.

גם כאן קיימים סוגים רבים של חיפויים, ואני כבר אפרט עליהם. אולם לפני כן, חשוב לציין שהחומר שממנו עשוי החיפוי הוא שחקן מרכזי בקביעת המחיר עבורו. זאת אומרת שבמידה ותבחר חומרים טבעיים, הם יעלו יותר ואילו תעדיף חומרים מלאכותיים, מחירם יהיה נמוך משמעותית מאחרים.

סוגי חיפוי ריצפה:

מרצפות קרמיקה

מדובר על אריחי פורצלן, אשר רגישים לשחיקה, ולכן נהוג להשתמש בהם בעיקר בחללים רטובים, חדרי אמבטיות, מקלחות וחדרי שירותים.

מרצפות קרמיקה לריצפה

מרצפות גרניט

רצפות גרניט עשויות מסלע חזק מאוד ועמיד, מתאים למי שמעוניין בריצוף מודגש ובולט.

מרצפות גרניט

פסיפס

מיוצר לרוב מחלקים קטנים, מתאים ליצירת עיצובים מעניינים.

מרצפות פסיפס לריצפה

פרקט עץ

עשוי סוגים שונים של עץ מלא, בדרך כלל יקר ופחות עמיד לשחיקה.

פרקט עץ

פרקט למינציה

סוג פרקט זה מדמה את הפרקט הקלאסי בצורה סינטטית. אחד היתרונות הבולטים שלו, הוא העמידות בפני כתמים ושריטות. כמו כן הוא גם זול יותר, מכיוון שהוא עשוי מלוחות HDF בעלי טקסטורת עץ וציפוי למינציה.

פרקט למינציה

פרקט פולימרי

סוג פרקט זה הוא היחידי אשר עמיד למים ב-100%. זאת מכיוון שהוא מורכב מעץ סינטטי שאינו מושפע מלחות. לכן לרב השימוש בו הוא בחללים הרטובים בבית וכמובן אפשר להשתמש בו גם במטבח.

פרקט פולימרי

חיפוי פי.וי.סי 

חיפוי זה מתאים בדרך כלל לחללים מסחריים, אך ניתן להשתמש בו גם בבית. הוא מאוד זול, קל מאוד להתקנה ועמיד בפני רעשים ופגיעות.

חיפוי פי וי סי

שטיח מקיר לקיר

זהו שטיח שמותקן באופן קבוע בבתים או במשרדים. מתחת לשטיח מותקן ספוג שמאפשר תחושה רכה בעת דריכה על השטיח. היתרון שלו הוא בשחיקה נמוכה והוא יכול לשמש לשנים רבות. חשוב להקפיד לנקות אותו באופן קבוע על מנת לשמור עליו. בעיקר בשימוש למשרדים וחדרי ילדים.

שטיח מקיר לקיר

אז כפי שהבטחתי דיברנו על ה"איברים הפנימיים", שמרכיבים את הבית ונותנים לו את המעטפת הדרושה לעיצוב בית יפה, אסתטי, פונקציונלי והרמוני.

אם לאחר קריאת המאמר, הבנת שהינך זקוק לסיוע וייעוץ מקצועי, תוכל ליצור עימי קשר.

“כל הזכויות שמורות”

לובה ברשי,

מומחית בהום סטיילינג